Burbiškio dvaras

 

BURBIŠKIO DVARAS ANYKŠČIŲ RAJONE

2011 m. atlikus polichromijos tyrimus buvo atrastas autentiškas XIX a. vidurio tapybinis dekoras. Rasta unikali chinoiserie stiliaus tapyba, grizailio technika tapytos rozetės, neogotikos stiliumi ištapytos koplyčios lubos, autentiškas trafretinis dekoras, popierinių sienų apmušalų likučiai.

2012 – 2013 m. restauruota išlikusi lubų tapyba vienuolikoje patalpų. Išsaugotos labai blogos būklės patalpų lubos, atkurtas XIX a. dvaro rūmų interjeras. Kitose pirmo aukšto salėse ir antro aukšto kambariuose atlikta tapyba remiantis tiek rūmuose išlikusios autentiškos tapybos stilistika, tiek šio laikotarpio analogais.

Šis restauravimo darbų projektas buvo ypač sėkmingas dėl to, kad buvo vykdomas nuo pat polichromijos tyrimų, kuriuos galėjome tęsti ir papildyti naujais atradimais restauravimo metu. Tyrinėjant sienų uždažymus buvo atrasti autentiškų XIX a. popierinių sienų apmušalų likučiai, pagal kuriuos išaiškinome manufaktūrą pagaminusią šiuos tapetus. Tai įžymus Prancūzijos tapetų fabrikas veikiantis nuo XVIII a. pabaigos iki šių dienų, gaminantis ne tik rankų darbo istorinius tapetus, bet ir unikalias XIX a. sukurtas panoramines kompozicijas. Tokiu būdu Zuber kompanijos šedevras „Eldorado“  buvo sugrąžintas Burbiškio dvarui, kuris čia buvo išlikęs iki pat XX a. vidurio.

Šis mūsų darbas buvo apdovanotas Restauratorių sąjungos rengiamame Geriausių restauravimo darbų konkurse 2013 – 2014 m.